Ai Kayukawa

Pianist (Japonia)

 urodziła się w 1984 roku w Gifu. W 2002 roku ukończyła Wydział Muzyczny Liceum Kano, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Kształciła się pod kierunkiem Keiko Kachi, Kazuo Nagano, Shozo Tsubota, Haliny Czerny-Stefańskiej.
W 2008 roku została absolwentką Narodowego Uniwersytetu Sztuk Pięknych i Muzyki w Tokio, gdzie kształciła się pod kierunkiem Kouich Yamashiro, Minako Mitsui, Kikuko Ogura (fortepian historyczny), Borisa Petrushanskiego (Master Class w Imola). Obecnie studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Prof. Ewy Pobłockiej. Doskonaliła swoje umiejętności również na kursie mistrzowskim u Very Gornostaeviej w Weimarze (lato 2009).
Otrzymała stypendium dla młodych, wyróżniających się pianistów, biorących udział
w Weimar i London Master Classes. Od 2008r do 2010r jest także stypendystką Ministra Kultury Japonia oraz polskiej.

Jest laureatką następujących konkursów: І nagroda na konkursie Pianistycznym YPF (1998), Ι nagroda na konkursie Pianistycznym JPTA (2003), nagroda (pierwszej nie przyznano) na Międzynarodowym konkursie Pianistycznym Rosenstock (2007), I nagroda na Konkursie im. Mozarta(2009), Ι nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym EUTERPE, Włochy(2010). Bärenreiter Urtext Preis na Międzynarodowym konkursie im.Mozarta, Salzburg(2011).
Koncertowała jako solistka oraz kameralistka m.in. w Japonii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Francji, Luksemburgu, Hiszpanii, Niemczech i Polsce.

Ai Kayukawa Portraits